خودتان را چگونه می‌بینید؟!

همراهان گرامی سلام

آیا می‌دانید که برخورد شما با افراد و شرایط، نتیجه تصویر ذهنی است که از خودتان دارید؟

تحقیقات نشان داده، اکثر افرادی که به طور ناگهانی بر اثر جایزه،‌ ارث و... پولدار می‌شوند، ‌به همان صورت آن را از دست می‌دهند. آنان به طور ناخودآگاه احساس خوبی از این پول ندارند، به همین دلیل آن را خرج می‌کنند.

شما هر طور که در مورد خود فکر کنید،‌ ناخودآگاه بر احساس دیگران نسبت به خودتان تأثیر گذاشته‌اید! به دلیل آنکه اکثر ارتباطات ما ناخودآگاه است، اطرافیان شما به تن صدای‌تان، ‌زبان بدن شما و علائم احساسی‌تان که منتقل می‌کنید، ‌پاسخ می‌دهند. شما با رفتاری که با دیگران می‌کنید، به آنان می‌گویید که با شما چگونه رفتار کنند.

موفقیت‌های ظاهری،‌ به ندرت می‌تواند تصویر ذهنی منفی کسی از خودش را بهبود ببخشد. هیچ مهم نیست که شما در خانه‌ای بزرگ با ماشینی گران‌قیمت و در رفاه کامل زندگی کنید. تا زمانی که احساس خوبی از درون نسبت به خودتان نداشته باشید، ‌هیچ چیز شما را ارضاء نخواهد کرد.

اکثر افراد برای پوشاندن احساس بی‌کفایتی خود، یک روکش خارجی ایجاد می‌کنند. مثلاً‌ برای جبران عدمِ داشتن ارزش درونی،‌ مسائلی از قبیل ثروت، موقعیت اجتماعی، هوش، قدرت بدنی، داشتن ارتباطات قوی و... را بزرگ جلوه می‌دهند. در حقیقت بسیاری از افرادی که ما فکر می‌کنیم همه چیز دارند، دچار یک "نفرت پنهانی" ‌درونی از خودشان هستند.

تحقیقات بیان می‌کند که به طور متوسط،‌ والدین در برابر هر یک بار تعریف، ده بار از بچه های‌شان انتقاد می‌کنند! پس از آن مشکلات و ناآگاهی برخی از معلمین، دوستانی که با تضعیف دیگران می‌خواهند احساس بهتری داشته باشند،

‌فیلم‌ها و بازی‌های فراوان که والدین بدون هیچ توجهی برای فرزندان‌شان خریداری می‌کنند و... همه و همه باعث می‌شود که در سن حدود 14 سالگی 98% نوجوانان، تصویر ذهنی منفی از خودشان داشته باشند! ‌سپس بچه‌ها بزرگ می‌شوند، اما تصویر ذهنی‌شان خیر. دلیلی که شما هنوز رؤیاهای‌تان را تحقق نبخشیده‌اید،‌ این است که بیشتر وقت و انرژی‌تان را برای پنهان کردن تصویر ذهنی منفی از خودتان صرف می‌کنید.

لذا در وهله اول باید با "افزایش آگاهی" نسبت به قدرت درونی خود، ‌ارزش گوهر درونی‌تان را بدانید و از هر فرصتی برای شناسایی بیشتر قدرت‌های انسانی که خداوند در درون همه انسان‌ها به ودیعه نهاده، استفاده کنید. به عبارت دیگر کمبودهای جسمی، ‌مالی و... نشان‌دهنده، کم بودن ارزش واقعی شما نیست.

آری عزیزان!

خود واقعی‌تان را بشناسید تا به موفقیت واقعی و پایدار نائل شوید...

به امید مفید و مؤثر بودن‌تان برای جامعه و سربلندی‌تان در دو جهان

شاد و پرتوان باشید

مرتضی احمدی­‌منش

 


 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha