قاطعیت از اعتمادبه‌نفس سرچشمه می‌گیرد.

همراهان گرامی سلام

در این مقاله می‌خواهم به مشکل "عدم قاطعیت" بپردازم.

آیا تاکنون مورد تحقیر دیگران واقع شده‌اید، به طوری که به اصطلاح همه چیز را درون خودتان بریزید؟

متأسفانه عده کثیری از مردم زندگیِ حقارت‌باری دارند. آنان نه تنها آرزوهای‌شان را در خود سرکوب می‌کنند، بلکه حتی احساسات مثبت یا منفی را نیز در خود مخفی نگه می‌دارند.

اکثر مردم فکر می‌کنند که قاطع بودن یعنی بداخلاقی، رُک و تلخ حرف زدن، اخم و عصبانیت، و فکر نمی‌کنند که بتوان مهربانی و رأفت را با قاطعیت در کنار هم داشت. درصورتی که این عقیده کاملاً اشتباه است.

انسان‌های قاطع، انسان‌هایی مهربان هستند که دارای عزت و اعتماد به نفس بوده و به این دلیل، احساسات خود را به طوری کاملاً مناسب بیان می‌کنند.

برای اینکه قاطع باشید، باید از رفتارهایی چون مستقیم ایستادن، کمی تند راه رفتن، محکم و بلند حرف زدن، تماس چشمی با مخاطب و... شروع کنید. بخش اصلی قاطعیت با میل کامل خود "نه و آری" گفتن است، یعنی اجازه ندهید دیگران شما را کنترل کنند.

اگر می‌خواهید فرزندانی نیز قاطع و با عزت نفس داشته باشید، باید به خودتان احترام بگذارید، صادق باشید و برای ‌منافع خود ایستادگی نمایید و توقع نداشته باشید آنها فقط به حرف‌ها و نصیحت‌های شما عمل کنند!

برای افزایش قاطعیت در خود می‌توانید:

  1. رضایت خود را بیان کنید. به دنبال فرصت‌هایی باشید تا از همسر، فرزند، همکار، فروشنده و... تشکر کرده و تحسین‌شان کنید.

  2. عدم رضایت خود را بیان کنید. در صورتی که می‌بینید که از چیزی ناراضی هستید، آن را با بیانی مثبت و آرام بیان نموده و درخواست تعویض یا حذف آن را بنمایید. مثلاً اگر به رستورانی می‌روید و نوشابه‌تان گرم است از پیش‌خدمت ضمن یک خداقوت، بخواهید که آن را عوض کند. یا اگر کسی جلوی شما سیگار می‌کشد، از او بخواهید که آن را خاموش کرده یا در فضای باز بکشد.

  3. بلند سلام کردن، خوش و بش کردن و شوخ طبعی را بسیار تمرین کنید.

  4. در ارتباطات‌تان از سه عبارت استفاده کنید: الف) چیزی را که گفتی، دوست دارم (ندارم)  ب) کاری را که کردی، دوست دارم (ندارم)   ج) من می‌خواهم (نمی‌خواهم) که تو . . . . . . . . .

البته لازم به ذکر است که در این موارد منطقی باشید و منافعِ طرف مقابل را نیز درنظر گرفته و خودخواهانه برخورد نکنید.

آری عزیزان!

به خاطر داشته باشید که قاطعیت واقعی، از اعتماد به نفس سرچشمه می‌گیرد که به فرموده علی (ع) بزرگ‌ترین سرمایه است.

به امید مفید و مؤثر بودن‌تان برای جامعه و سربلندی‌تان در دو جهان

شاد و پرتوان باشید

مرتضی احمدی­‌منش

 

 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha