اسیر دست عادات خود نباشید.

همراهان گرامی سلام

ماه رمضان هم به پایان رسید. ماه ترک عادت‌های ناخوب و ایجاد عادات پسندیده... راستی شما چقدر در این هدف موفق بوده‌اید؟! اگر زیاد از نتیجه راضی نیستید، به خواندن این مقاله ادامه دهید.

یکی از مهم‌ترین دلایل عدم توانایی در ترک یا ایجاد عادت‌ها، بزرگ دیدن آن‌هاست. آن‌قدر که برای این منظور تصور می‌کنیم که به کمک دیگران خصوصاً افراد خاص و کمیاب و همچنین به زمانِ طولانی نیاز داریم و این زمان گاهی آن‌قدر طولانی می‌شود که ناگهان "جرس فریاد می‌دارد   که بربندید محمل‌ها"...

اگر در منزل خود سوسک یا حشرات موذی را ببینید، چه می‌کنید؟

البته واضح است که دو راه پیشِ رو دارید: یا موضوع را بزرگ و لاینحل دیده و آن‌قدر امروز و فردا کنید، تا تمام منزل‌تان اشغال شده و مجبور شوید سند منزل‌تان را به اسم آن‌ها بزنید! و یا در عین حال که قضیه مهم است، موضوع را کوچک دیده و منزل را سمپاشی کنید.

حال اگر خجالتی هستید، سیگاری هستید، ترک عادت پرخوری برای‌تان غیرممکن به نظر می‌رسد... اگرترک یا ایجاد عادات را در خود، بزرگ ببینید و امروز و فردا کنید، روزی فرا خواهد رسید که خودتان را اسیر دست عادات خواهید دید و پس از مدتی مجبور خواهید شد، تسلیم سرنوشت شوید!

آری عزیزان!

عادات شما بزرگ نیستند، این ما هستیم که بعضاً خودمان را در برابر آن‌ها کوچک احساس می‌کنیم و این فقط یک احساس است نه واقعیت. حقیقت این است که تنها چیزی که از انسان قدرتمندتر است، فقط خداوند است.

اکثر افراد فکر می‌کنند که ایجاد یا ترک یک عادت اراده قوی می‌خواهد، درصورتی که فقط کافی است اراده‌ای درحد انجام منظم کارهایی که می‌خواهیم به آن عادت کنیم و یا عدم انجام منظم عاداتی که می‌خواهیم ترک‌شان کنیم، داشته باشیم. برای این منظور جمله « فقط امروز . . . . . . . . . . . . . . . . » را عمل می‌کنیم و نگران فرداها نباشیم، فردا خود، روز دیگری است.

در پایان این جمله را همیشه به خاطر داشته باشید:

کوه که مظهر بزرگی و سختی است را هم می‌توان از میان برداشت، فقط با خرد کردن و برداشتن تکه سنگ‌ها...

به امید مفید و مؤثر بودن‌تان برای جامعه و سربلندی‌تان در دو جهان

شاد و پرتوان باشید

مرتضی احمدی­‌منش

 

 

 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha