ثروت فراوان، نتیجه کارِ عاشقانه است.

راهیان موفقیت سلام                                                               

در مقاله قبل، نقش باور مثبت ذهنی در رسیدن به ثروت و موفقیت را برای‌تان بیان کردم و اما اصل بعدی: برای ثروتمند شدن باید به کاری مشغول باشید که واقعاً از آن لذت ببرید.

اگر از کارتان بیزارید، قطعاً کارتان از کیفیت خوبی برخوردار نخواهد بود و این یعنی درآمد پایین!  امروزه اکثر کارها به صورت غیرانفرادی بوده و بیزاری و بی­‌تحرکی فرد، همکارانش را نیز تحت تأثیر قرار داده، نتیجتاً کیفیت کار را پایین می­‌آورد. اشتیاق و عشق به کار، انرژی­‌های جسمی و روحی شما را ارتقاء داده و باعث رضایت بالای خود، همکاران و مشتریان­‌تان خواهد شد.

یکی از عوامل کسالت در کار، یک‌نواختی و تنوع نداشتن در آن است، عشق به کار باعث می­‌شود که هر روز با یک دید تازه، مسئولیت­‌های جدید را برعهده گرفته و اهداف جدیدی را برای خود تعیین نمایید. درست مانند نردبان که به هر پله که می­‌رسیم، به فکر پله بعدی هستیم. اگر از کارتان خسته­‌اید، فقط مقصر خودتان هستید، چون برای دلپذیر کردن آن به اندازۀ کافی فکر و تلاش نکرده­‌اید.

قطعاً در تمام شغل­‌ها یکنواختی، مشکلات و شکست­‌ها وجود دارد، پس اگر فردی عاشق کارش است، حتماً روش دلپذیر کردن آن را آموخته و به آن عمل می­‌کند. "یا کاری را انجام دهید که دوستش دارید یا حداقل، کاری را که می­‌کنید، دوست بدارید."

اگر می­‌خواهید ببینید که عاشق کارتان هستید یا نه، به این سئوال جواب دهید: "اگر ده میلیارد تومان برنده شوید، آیا به کار کنونی خود ادامه می دهید؟... اگر جواب­‌تان مثبت است به شما تبریک می­‌گویم، چون تمام انسان­‌های موفق و ثروتمند به این سئوال، جواب مثبت داده‌اند.

اکثر مردم عادی می­‌گویند: "اگر من جای افراد ثروتمند بودم، کارم را رها کرده و به مسافرت و تفریح می­‌پرداختم." آنها از این نکته غافل‌اند که عشق و علاقه فراوان افراد موفق و ثروتمند به کارشان است که آنان را به محل کارشان می­‌کشاند نه پول! ثروتمندان کمتر به مرخصی و مسافرت‌های تفریحی می­‌روند و دلیل اصلی آن این است که کار، برای‌شان بزرگ­‌ترین خوش­گذرانی است. به فرموده حضرت علی (ع) « بزرگ‌ترین تفریح، کار است.» سخت‌کوشی و ساعات زیادی کاری، نه تنها آنان را آزرده نمی­‌کند، بلکه باعث افزایش توانمندی آنان، سلامتی و طول عمرشان می­‌شود.

می­‌بینید که بین ثروتمندان و کسانی که برای بازنشستگی لحظه­‌شماری می­‌کنند، چه تفاوت مهمی وجود دارد؟! بیزاری از کار باعث فشار روانی شده و در درازمدت باعث بیماری می­گردد، کسانی که با اشتیاق کار می­‌کنند و افرادی که با بی­‌حوصلگی کار می­‌کنند، احساسی کاملاً متفاوت دارند. شاغلین بی‌اشتیاق، مانند زندانیانی هستند که برای آزادی لحظه­‌شماری می­‌کنند. آنان فقط به عشق تعطیلات و آخر هفته زندگی می­‌کنند، جالب این‌جاست که این نوع کار کردن باعث کم بودن درآمد و ایجاد بحران­‌های مالی شده و خوشیِ همان تعطیلات آخر هفته را نیز از آنان می­‌گیرد. تعطیلات برای اکثر مردم باعث آرامش و آسایش است و برای شیفتگان کار در حکم زندان!

آری عزیزان!

اگر برای کارتان اشتیاق ندارید، در جستجوی شغلی باشید که احساسات شما را برانگیزد. شما زمانی در کارتان موفق می­‌شوید که باور کنید کارتان جالب­‌ترین کار دنیاست. عشق به کار، باعث ایجاد خلاقیت، استقامت در برابر مشکلات و بحران­‌ها و دست زدن به ریسک­‌ها -که عامل موفقیت­‌های بزرگ است- می­‌گردد و ثروت، به دفتر کاری که صاحبش عاشق آن است، سرازیر می­‌شود...

به امید مفید و مؤثر بودن‌تان برای جامعه و سربلندی‌تان در دو جهان

شاد و پرتوان باشید

مرتضی احمدی­‌منش

 

 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha