وابستگی و چرخه حیات

راهیان موفقیت سلام

زندگی چرخه‌ای در حرکت و جریان است، چرخه‌ای از موفقیت‌ها و ناکامی‌ها، چرخه‌ای از دستاوردها و از دست دادن‌ها...

بعد از هر خوشی ناخوشی و بعد از هر شکستی موفقیتی وجود دارد. پس نباید به هر دوی آن‌ها وابسته شد. هرگاه به موفقیتی رسیدید، بدانید که روزی آن را از دست خواهید داد و زمانی‌که شکست خوردید، بدانید که روزی به موفقیت خواهید رسید. ولی اگر شما در هر کدام از این مقاطع مقاومت کنید، یعنی به موفقیت خود بچسبید و همیشه نگران از دست دادن آن باشید و یا موقع شکست به هر دری بزنید که از این وضعیت نجات پیدا کنید، در اصل فقط خود را رنج می‌دهید.

یادتان باشد که برای رشد، به عقب‌گرد یا فروپاشی نیاز است و یک چرخه نمی‌تواند بدون چرخۀ دیگر پا بگیرد. در هر دو چرخه شما می‌توانید باز هم فعال باشید و از ایجاد شرایط جدید لذت ببرید، اما خود را با آن‌ها یکی ندانید. لازم نیست وجود خود را به آن‌ها وابسته کنید. آن‌ها زندگی شما نیستند، بلکه فقط وضعیت زندگی شما هستند.

تا هنگامی‌که ذهن شما شرایطی را خوب می‌داند، خود را به آن شرایط چسبانده و با خود یکی می‌پندارد. این وضعیت، موجب ایجاد شادی می‌شود و شما را از خود خشنود می‌سازد، اما از آن‌جایی که هیچ چیزی پایدار نمی‌ماند، آن وضعیت خوب نیز یا پایان می‌یابد یا تغییر می‌کند و یا حتی احتمال دگرگونی معیار داوری شما وجود دارد. یعنی آن‌چه که تا دیروز یا سال گذشته برای شما خوب تلقی می‌شد، ناگهان و یا به تدریج به ناخوب تبدیل می‌شود و در این‌صورت، نتیجۀ آن اندوه شماست. چرا؟

چون دگرگونی یا از بین رفتن وضعیتی که ذهن به آن چسبیده و خود را با آن یکی می‌انگارد، برای ذهن پذیرفتنی نیست. ذهن به آن وضعیت گمشده می‌چسبد و در برابر دگرگونی مقاومت می‌کند. پس در اصل مفهوم واقعی شادی و اندوه شما یکی هستند و فقط توّهم زمان، آن‌ها را از هم جدا می‌کند.

بدانید که خوشبختی وابسته به یک منشاء فرعی، هیچ‌گاه چندان عمیق نخواهد بود. این خوشی فقط بازتاب کم‌رنگی از شادی و نشاط موجود در بودن است. در حالت عدم مقاومت، آرامش پُر شور نهفته است. بودن، شما را به ورای قطب‌های متضاد ذهن می‌برد و از وابستگی به شکل ها، رها می‌کند، حتی اگر تمامی پیرامون شما به‌هم بریزد و از بین برود، باز هم آرامشی عمیق و درونی احساس خواهید کرد. شاید شاد نباشید، اما آرامش خواهید داشت.

آری عزیزان !

اگر در برابر زندگی مقاومتی نشان ندهید، به سبکی و راحتی خواهید رسید. هر چند متناقض به نظر می‌رسد، اما هنگامی‌که وابستگی شما به اوضاع ظاهری از بین برود، شرایط عمومی زندگی‌تان بسیار بهتر می‌شوند. اشیاء، افراد یا شرایطی که گمان می‌کردید برای شادمانی شما ضروری هستند، اکنون بی‌هیچ تقلایی به سوی‌تان می‌آیند و شما آزاد هستید که از آن‌ها تا زمانی‌که دوام دارند، لذت ببرید و قدرشان را بدانید. بی‌تردید همۀ این چیزها نیز می‌گذرند، چرخه‌ها می‌آیند و می‌روند، اما زمانی‌که وابستگی شما قطع شده باشد، دیگر ترسی از نداشتن ندارید. در این حالت زندگی به راحتی جریان می‌یابد...

به امید مفید و مؤثر بودن‌تان برای جامعه و سربلندی‌تان در دو جهان

شاد و پرتوان باشید

مرتضی احمدی‌منش

 

 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha