موضوع SMSبازی

همراهان عزیز سلام

امروزه عصر تکنولوژی است و جالب این که برخی از تکنولوژی‌ها که در کشورهای توسعه‌یافته ایجاد شده، در ایران به شکلی دیگر استفاده می‌شود.

می‌خواهم درباره یکی از کاربردهای تلفن همراه یعنی "پیامک و نحوه استفاده از آن" با شما صحبت کنم.

پیامک یکی از راه‌های ساده و ارزان ارتباط با دیگران است که در ایران تبدیل شده به یک سرگرمی به نام SMSبازی! که افراط در این امر باعث عقب افتادن از کارهای روزمره و نیز ایجاد فاصله بین اعضاء خانواده شده است.

کاش به همین‌جا بسنده می‌کردیم، کار به جایی کشیده که برخی از افراد، آگاهانه یا ناآگاهانه، جک‌هایی را به نام شهرها و لهجه‌های خاص ساخته و اکثر ما نیز این جک‌ها را منتشر می‌نماییم، بدون توجه به این‌که اهالی آن شهرها هم‌وطنان ما هستند و در غم و شادی، سختی و آسانی و... کنار هم در یک آب و خاک زندگی می‌کنیم و در زمان بروز مشکلاتی مانند جنگ، زلزله، سیل و... به کمک هم می‌شتابیم.

آیا به نظر شما ارزش دارد به خاطر چند ثانیه خندیدن، حرمت هم‌میهنی را زیر سؤال ببریم؟!

به جای نام بردن از شهر یا لهجه خاص، در این جک‌ها می‌توانید از کلماتی مانند یک‌نفر، طرف یا ... استفاده نمایید. بی‌توجهی ما کار را به جایی رسانده که  برای لحظاتی خندیدن، حتی با مقدّسات هم شوخی می‌کنیم!

باید مراقب باشیم که در موارد نادرست هم‌رنگ جماعت نشده و در اشاعه رفتارهای نادرست اجتماعی شریک نشویم.

بحث دوم نحوه استفاده از پیامک در ایام عزا و اعیاد است.

اکثر ما عادت کرده‌ایم که پیامک‌های تکراری تبریک و تسلیت را بدون هیچ فایده‌ای بین خود ردوبدل کنیم، البته یک فایده دارد: بالا رفتن مبلغ قبض تلفن!

توصیه من این است که در این ایام، پیامک‌های تبریک و تسلیت خود را با یک آیه، حدیث و یا اشعار و جملاتی مثبت و آموزنده از بزرگان، مزیّن نماییم که ترجیحاً مرتبط با مناسبت همان روز نیز باشد. بدین شکل در ترویج فرهنگ یادگیری نکات جدید و ارتقاء آگاهی جامعه نیز سهیم می‌شویم.

هم‌چنین در مورد پیامک‌هایی که برای عرض ادب و احترام و یادآوری دوستی‌ها به مناسبت‌های مختلف ارسال می‌شود، از پیامک‌های تکراری، بی‌فایده و کم‌معنی خودداری کنید. ما در کشوری زندگی می‌کنیم که مهدِ علم و فرهنگ و ادب است و کتب دینی‌مان مانند قرآن، نهج‌الفصاحه، نهج‌البلاغه، صحیفه سجادیه و... پُر از نکات آموزنده دنیوی و اخروی است. هم‌چنین کتب بزرگان و عرفاء ما نیز (مولوی، عطار، سعدی، فردوسی، حافظ، ابوعلی‌سینا، ملاصدرا و...) سراسر نکات مثبت و آموزنده است.

در این مورد خلاقیت داشته باشید و کمی وقت بگذارید و اشعار یا جملاتی زیبا را از این کتاب‌ها، استخراج کرده و پیامک نمایید.

آری عزیزان!

مراقب رفتارمان باشیم، اگر کسی به خود اجازه داد که شهر، لهجه، مقدّسات و... مسخره کند و جُکی در این موارد برای شما فرستاد، اصلاح و ارسال نمایید و در غیراین‌صورت آن را برای کسی نفرستید. شادی و خنده امری مفید و مفرّح است، اما نه به بهاء زیر پا گذاشتن ارزش‌های انسانی و الهی. همچنین در ارسال هر پیامک به مفید و مؤثر بودن آن نیز توجه نمایید.

به امید مفید و مؤثر بودن‌تان برای جامعه و سربلندی‌تان در دو جهان

شاد و پرتوان باشید

مرتضی احمدی‌منش

 

 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha