«اِ. جِیمز رآن» (Jim Rohn) (۲۵ سپتامبرِ ۱۹۳۰م. - ۵ دسامبرِ ۲۰۰۹م) کارآفرین، نویسنده و سخنران انگیزشی آمریکایی. کارهایِ او تأثیر مستقیمی بر آفرینش و گسترش افراد دیگری که در صنعت رشد شخصی فعالیت داشتند، از قبیل آنتونی رابینز، مارک ویکتُر هَنسِن، برایان تریسی، دارن هاردی و جَک کَنفیلد داشت.

کودکی تا جوانی

«جیم رآن» در مزرعه‌ای واقع در ایالت آیداهوی امریکا به دنیا آمد. وی دانشجوی انصرافی کالج برآن واقع در ایالت مینسوتای آمریکاست.

زندگیِ کاری

تا سنّ ۲۵ سالگی مانند همه اقشار متوسّط مقروض، به بیراهه می‌رفت و نمی‌توانست راهی برای رسیدن به آرزوهای خود بیابد. در همین زمان با کارآفرینی به نام جان اِرل شُف (John Earl Shoaff) آشنا شد؛ به‌طوری‌که مسحور ثروت، فهم تجاری، جذبه و فلسفه زندگی او شد.

«رآن» به سازمان بازاریابی شبکه‌ای (فروش مستقیم) «شُف» پیوست و فرایندی از رشد شخصی را آغاز کرد که نهایتاً به میلیونر شدن «جیم رآن» در سنّ ۳۱ سالگی انجامید. متأسفانه «شُف» که آرزوی دیدن چنین لحظه‌ای را داشت، یک سال پیش از آن که «جیم رآن» میلیونر شود، درگذشت.

هم‌چنان‌که زمان می‌گذشت، «رآن» فهمید اکثرِ مردم خواستار شنیدن داستان از فرش به عرش رفتنِ و فلسفه رشد شخصیِ او که او را به این کمال و فضیلت رسانده بود، هستند. پس از آن، «رآن» تا زمان مرگ به مدّت ۴۰ سال تجربه خویش را در سمینارهایش بیان می‌کرد . ۴ میلیون نفر در سراسرِ جهان در سمینارهایِ وی شرکت کرده‌اند. وی در سالِ ۱۹۸۵میلادی جایزه CPAE را از انجمنِ سخنرانانِ ملّیِ آمریکا دریافت کرد. او هم چنین مؤلّفِ ۱۷ کتاب و کتاب صوتی و برنامه ویدئویی است. در سال ۲۰۰۳ به عنوان مربّی و عضو افتخاری موزه رادیو و تلویزیونِ پِیوِک مشغول به برگزاری جلسات آموزشی برای کودکان و بزرگ‌سالان بود . جیم ران الگو و مربی رشد فردی آنتونی رابینز، یکی از بزرگ‌ترین سخنرانان انگیزشی جهان بود.

«جیم رآن» به عنوان فیلسوف تجاری شناخته شده‌ است. او مدّعی تدریس حقایق ناب نبود، بلکه اصول بنیادین را تدریس می‌کرد و می‌گفت:

«هیچ اُصول بُنیادین جدیدی وجود ندارد. حقیقت چیز جدیدی نیست، بلکه پیر و کهنه است. شما باید به کسانی که می‌گویند: «بیایید عتیقه‌های دست‌ساز مرا ببینید.» شک کنید؛ چون اگر عتیقه است، تو نمی‌توانی آن را ساخته باشی.»

«هر که به مردم خدمت کند، خود را در راه بزرگی و عظمت، ثروت، رضایت، اعتبار و لذّت قرار می‌دهد.»

«مطالب سبک را نخوانید، چون ممکن است با آن‌ها سرگرم شوید، ولی رشد نمی‌کنید.»

«آرزو نکنید که مسائل آسان‌تر باشند، بلکه آرزو کنید شما بهتر شوید.»

«مهم‌ترین خواسته شما از یک شغل، نباید این باشد که چه چیزی به دست می‌آورم، بلکه باید این باشد که چه چیزی خواهم شد.»

«زمانی که شدیداً خواستار چیزی هستید، حتماً راهی برای دست‌یابی به آن پیدا خواهید کرد.»

«بدون احساس ضرورت، اشتیاق ارزش خود را از دست می‌دهد.»

«مهم نیست که از کدام طرف حصار می‌پرید، مهم پریدن است. بدانید که بدون تصمیم‌گیری، هیچ پیش‌رفتی وجود نخواهد داشت.»

«با تحصیلات رسمی تنها می‌توان گذران زندگی کرد، امّا با خودآموختگی می‌توان ثروت اندوخت.»

«برای هر تلاش ساختاریافته چندین پاداش وجود دارد.»

«زمانی را برای جمع‌بندی گذشته اختصاص دهید، سپس می‌توانید طرحی بر اساس تجربیات‌تان رسم کنید و از آن برای سرمایه‌گذاری در آینده بهره برید.»

کتاب‌های ترجمه شده به زبان فارسی:

  1. جادوی کار پاره‌وقت

  2. پنج قطعه اصلی از پازل زندگی

  3. هفت کلید طلایی ثروتمند شدن

  4. معجزه در درون توست (گُزین گویه های جیم رآن)

  5. فصل‌های زندگی

  6. فرزانگی

  7. درس‌های زندگی (منتخبی از نوشته‌های جیم رآن)

  8. قاتل شما کیست؟ (قاتل شما چیست؟)

  9. دوازده ستون موفقیت / جیم رآن

 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha