زندگی‌نامه وارن بافت - میلیادر بورسی و ثروتمندترین مرد جهان

وارن بافت (Warren Buffett) متولد 30 اوت 1930 میلادی است، دومین فرزند از سه فرزند و تنها پسر خانواده است. او خیلی کنجکاو بود و همانند بسیاری از تجار بزرگ استعدادش را از روزهای اولیه زندگی نشان داد.

دوران کودکی وارن بافت

او در 6 سالگی شش جعبه ی کوکا کولا به قیمت 25 سنت از مغازه پدربزرگش خرید و هر بطری را به ازای یک سکه پنج سنتی فروخت. وارن تحصیلات خود را در مدرسه ابتدایی رزهیل شروع کرد.

زندگی نامه وارن بافت

در سال 1942 پدرش در انتخابات کنگره امریکا انتخاب شد و به همراه خانواده به واشنگتن دی سی نقل مکان کردند. وارن بافت دوران راهنمایی‌اش را در مدرسه آلیس دیل بود. او در سال 1943 به اداره مالیات به دلیل گرفتن مالیات 35 دلاری برای دوچرخه‌اش اعتراض کرد و سرانجام موفق شد مالیات 35 دلاری دوچرخه‌اش را حذف کند. او همچنین در سال 1947 از دبیرستان وودروویلسون فارغ‌التحصیل شد.

او با رفتن به درب خانه‌ها و فروش آدامس،نوشابه کوکاکولا و مجلات هفتگی شروع به کار کرد. او می‌گوید: یکی از لذت‌های فروش روزنامه این بود که خودش تصمیم می‌گرفت از کدوم خانه شروع کند. او روزی 500 تا روزنامه پخش می‌کرد و برای هر روزنامه یک سنت می‌ساخت. او دوست داشت خودش، رئیسِ خودش باشد.

اولین خرید سهام وارن بافت

همچنین او برای مدتی در مغازه پدربزرگش مشغول بود. در 11سالگی سه سهم از سهام یک شرکت را به قیمت هر سهم 38 دلار برای خود و خواهر بزرگش خرید و در مدت کوتاهی بعد از خرید سهام، قیمت هر سهم به 27 دلار کاهش یافت، اما وارن هیچ اقدامی نکرد تا این که هر سهم به 40 دلار رسید و او خیلی سریع آن‌ها را فروخت، اما خیلی زود از این کار پشیمان شد.

چون پس از مدت کوتاهی به 200 دلار رسید. او خیلی زود وارد تجارت شد، او اولین کتاب سرمایه‌گذاری که خواند در دفتر پدرش بود. پیش از فراغت از تحصیل در مدرسه یک دستگاه ماشین بازی برای سرگرمی کودکان اجاره کرد و به وسیله آن ده‌ها هزار دلار به دست آورد که با آن چهل هکتار زمین کشاورزی خرید و آن را به کشاورزان اجاره داد.

 

سومین فرد ثروتمند جهان وارن بافت می باشد

 

پدر وارن بافت (Howard_Buffett) نام داشت. او تمایل زیادی داشت تا وارن برای ادامه تحصیل به دانشکده علوم اداری و بازرگانی دانشگاه پنسیلوانیا برود، اما وارن دو سال به دانشگاه نرفت. او عقیده داشت بیشتر از استادها می‌داند. وقتی پدرش در مبارزات مجلس شکست خورد، وارن به خانه‌شان در اوماها (نبراسکا) برگشت و برای ادامه تحصیل به دانشگاه نبراسکا رفت و با این‌که تمام وقت کار می‌کرد، درمدت 3 سال موفق شد فارغ‌التحصیل شود.

در سال 1951به دلیل سن کم دانشگاه او را نپذیرفت و وارن برای فوق لیسانس مجبور شد به دانشگاه کلمبیا برود. او از دو استاد ساخته شده در تحصیلِ اوراق بهادار، بنجامین گراهام و دیوید داد استفاده برد. بن گراهام در طول دهه 1920به دلیل داشتن تفکرات نو در زمینه بازار سهام خیلی زود به عنوان یک سرمایه‌گذار و تحلیل‌گر بزرگ معروف شد.

او به دلیل بی‌خطر بودن سهام‌های ارزان به دنبال آن‌ها بود. او بعد از فارغ‌التحصیلی تصمیم گرفت تا برای گراهام رایگان کار کند، اما او نپذیرفت. بعد از رد شدن پیشنهاد کار توسط گراهام در وال استریت به عنوان دلال سهام مشغول کار شد. او با استفاده از درآمد کم پمپ بنزین خرید، اما چنان که انتظار می‌رفت بازدهی نداشت.

وارن بافت به خانه‌اش در اوماها برگشت و در بنگاه پدرش مشغول به کار شد و در سال 1952 با سوزان تامپسون ازدواج کرد و آنها یک آپارتمان به مبلغ ماهیانه 65 دلار اجاره کردند و آن خانه مخروبه بود و در سال 1953 فرزند اول بافت متولد شد و حاصل ازدواج آن‌ها 3 فرزند بود.

او برای کسب درآمد در دانشگاه اوماها شروع به تدریس کرد. وارن قبل از شروع تدریس برای غلبه بر ترس حرف زدن در جمع و مکان‌های عمومی یک دوره آموزش با دیل کارنگی (نویسنده کتاب آئین زندگی) گذراند.

و در سال 1954 بن گراهام استاد دانشگاه بافت، از او دعوت کرد تا با حقوق سالانه 12000 دلار برای گراهام کارکند. بعد از مدت‌ها به آنچه که می‌خواست رسید. وارن بافت و همسرش در حومه نیویورک خانه‌ای اجاره کردند و در سال 1956 بافت با تمام سرمایه خود به اوماها برگشت و مؤسسه سرمایه بافت را تأسیس کرد.

وارن بافت-جزو پولدار ترین افراد جهان

او در سال 1957 مالک 3 شرکت و در سال 1958 مؤسسه سرمایه‌گذاری بافت صاحب 7 شرکت شد و در سال 1962به یک میلیونر تبدیل شد. او تمامی شرکت‌ها را در یک شرکت منسوجات به نام برکشایرهاتاوی تلفیق کرد. در سال 1966 شرکای بافت سهام برکشایرهاتاوی را به ارزش هر سهم 14/86 دلار خریدند. او در اواخر سال 1966 پذیرش سهامدار جدید را در شرکت ممنوع کرد.

مالک شرکت برکشایر هاتاوی

در فاصله سال‌های  1965 تا 1975 ارزش هر سهم از برکشایر از 20 دلار به 95 دلار رسید. در طول این دوره بافت که صاحب 29% از سهام برکشایر بود، توانست 14% دیگر از سهام شرکت را بخرد و سهام او و همسرش که 3% از سهام را داشت، به %46 رسید. بافت شرکت برکشایر هاتاوی را توسعه داد و در صنایع مختلف سرمایه‌گذاری کرد.

وارن بافت در سال 1967برای برکشایرهاتاوی یک فروشگاه خرده‌فروشی خصوصی در بالتیمور خرید که مسئولیت ریاست هیأت مدیره آن را به عهده گرفت. برکشایر در سال 1967 به ازاء هر سهم 10سنت سود داد.

او در سال 1970برای اولین بار رئیس برکشایر شد. در سال 1979 با دارایی 140 میلیون دلار برکشایر در ABC سهام خرید هر سهم به قیمت 290 دلار بود. برکشایر پس از مدتی کوتاهی فروش سهام  در ABC را با قیمت هر سهم 775 دلار شروع کرد و با 1/310 دلار به پایان داد.

در سال 1998 بافت پیش از 7%سهام شرکت کوکاکولا را به قیمت 20/1 میلیارد دلار خرید.

بخشش غیرقابل وصف ثروت خویش

او در سال 2006؛ 83% از دارایی خود را به بنیاد بیل و ملیندا گیتس اهداء کرد. او و بیل گیتس در سال 2010 به توافق رسیدند که دست کم نصف سرمایه خود را وقف امور خیریه کنند. او  همچنین می‌گوید: به اندازه نیاز به فرزندانم ثروت خواهم داد.

او در روزنامه فورچون نوشت: خوشبختی من زندگی کردن در فضایی اقتصادی است که گاه نتایج آن مأیوس‌کننده بوده، ولی مجموعاً به ارتقاء کشورمان کمک کرده است. من در اقتصادی زندگی کردم که از کسانی که زندگی ما را با جنگ در میدان نبرد نجات داده‌اند، با مدال شجاعت قدردانی شده است.

از معلمان افتخارآفرینی که با کمال خضوع در هر جایی از خانواده‌شان سپاس‌گزاری می‌کنند، قدردانی می‌شود، اما جایزه همچنین متعلق به کسانی است که با درایت اوراق بهادار بی‌ارزش را به سرمایه‌های ارزشمند تبدیل می‌کنند.

او معتقد است که اهداء کردن بخش عمده از ثروتی که او به دست آورده است، بهترین شیوه قدردانی از لحظاتی است که موجب لذت او بوده است. 

وارن بافت شخصیتی استثنایی است. از نظر ظاهری بسیار معمولی و بیشتر شبیه استادان دانشگاه است تا فردی میلیاردر. او با فروتنی زندگی می‌کند و فوق‌العاده کم و مفید سخن می‌گوید. او به طور باور نکردنی دارای خضوع و فروتنی است و همه توفیق خود را مدیون اقبال خوش خود می‌داند: “اگر مرا در یک کشور غریبی چون بنگلادش و یا پرو ببرید، خواهید دید که استعداد من هیچ‌گاه خودش را نشان نخواهد داد.”

از همه مهم‌تر او موفق‌ترین سرمایه‌گذار دنیاست، ولی هیچ‌کس در نبراسکا به یاد ندارد که او خودش را به این نام خوانده باشد. 

استراتژی کسب درآمد وارن بافت

 

استراتژی کسب درآمد وارن بافت

همانند بسیاری از سرمایه‌گذاران بزرگ، استراتژی بافت بسیار ساده است. او در شرکت‌هایی که آن‌ها را می‌شناسد و به مدیریت آن‌ها اعتقاد دارد و نمایی از رشد بلندمدت در آن‌جا پیش‌بینی می‌کند، سرمایه‌گذاری می‌کند. او شرکت‌ها و سهام‌هایی را می‌خرد که به ارزش بلندمدت اعتقاد دارد و این استراتژی ساده، بافت را به سومین ثروتمند جهان بدل ساخته است.

و همین‌طور او در دوره‌ای، دومین ثروتمند جهان بوده است. او به قرار گرفتن در موقعیت متفاوت با دیگران مشهور و این بدان معناست که اگر گروه زیادی در یک سکه سرمایه‌گذاری می‌کنند، بافت در مقابل همه آنان در روی دیگر سکه سرمایه می‌گذارد.

او از سرمایه‌گذاری در دنیای کام خودداری کرد و وارد بازی دنیای مجازی نشد، سرمایه‌گذاری‌های او همواره نشان داده است که در میان‌مدت و بلندمدت موفق بوده، گرچه گاهی در کوتاه‌مدت به نظر اشتباه بوده است. 

معمولی‌ترین میلیارد دنیاست.

او در خانه‌ای زندگی می‌کند که در سال 1985 به مبلغ 31500 دلار خریده. وارن بافت خانه‌ای گران‌تر در لاگونابیچ در ایالت کالیفرنیا دارد که در سال 2004 خریداری کرده است. او برای شام، همبرگر می‌خورد و برای نوشیدنی کوکا می‌نوشد و همین‌طور وارن بافت اتومبیل شخصی خود را می‌راند. او هرگز با جت شخصی سفر نمی‌کند، اگر چه مالک بزرگ‌ترین جت شخصی دنیاست.

او در سال 1989 برای خود یک جت شخصی خرید و نام آن را بی‌دفاع نامید و برای نشان دادن واکنشش به انتقاداتی که برخی از او به عمل می‌آورند، کاریکاتوری فکاهی از چهره خود را بر روی آن نقاشی کرد.

همچنین او می‌گوید پول خود را به خاطر چیزهای غیرضروری هدر ندهید، تنها به خاطر چیزهایی خرج کنید که واقعاً به آن‌ها نیاز دارید. با توجه به این‌که ثروتمندترین فرد در جهان است، هنوز تصویر مردی بی‌ریا به خوبی در ذهن همگان جا دارد.

مردم برای او طرح‌های متفاوت می‌فرستند و او به آن طرح‌ها با تمرکز لازم پاسخ می‌گوید و به کارت‌ها و طرح‌هایی که به دستش می‌رسد، هیچ گاه با بی‌توجهی نگاه نمی‌کند و دستیاران او به طور مرتب افرادی را برای مصاحبه دعوت می‌کنند و در صورت لزوم با خود بافت به گفت‌وگو می‌پردازند.

او دقیقاً همان چیزی را که می‌گوید انجام می‌دهد. او برای خود در سال 100 هزار دلار به عنوان حقوق در نظر می‌گیرد و این در حالی است که مدیران دیگری که به میزان چشمگیری توفیق او را به دست نیاورده‌اند، میلیون‌ها دلار در سال حقوق می‌گیرند.

 

وارن بافت جز ثروتمند ترین افراد دنیاست

همسر بافت

در سال 2004 سوزان درگذشت و بافت در سال 2006 با آسترید ازدواج کرد. وارن در سال 2006 تنها 18% از درآمدش را صرف پرداخت مالیات کرده است، در حالی که کارمندان او با وجود درآمد کمتر 32% مالیات پرداخت کردند.

او در سال 2008 با دارایی حدود 62 میلیارد دلار به عنوان ثروتمندترین مرد جهان شناخته شد. او سومین فرد ثروتمند در سال 2015 بوده است و همین طور او معمولی‌ترین میلیاردر دنیاست. او معاملاتی بلند انجام
می‌دهد که برایش میلیاردها درآمد دارد. او می‌گوید تمرکز همیشه بخشی از زندگی من بوده است.

معمولی ترین میلیارد دنیاست

 

درس‌‌هایی از وارن بافت برای موفقیت در کسب‌وکار و سرمایه‌گذاری

1- روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید.

از جمله مهم‌ترین درس‌هایی که می‌توان از زندگی وارن بافت برای کسب‌وکار و زندگی گرفت، سرمایه‌گذاری بر روی خود است. وارن بافت در کلاس‌های سخنرانی آقای دیل کارنگی شرکت کرد و مهارت‌های خودش را در زمینه سخنرانی و فن بیان پرورش داد. همین‌طور به تحصیل در دانشگاه پرداخت.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های وارن بافت این است که هر روز مدت زمان طولانی را مطالعه می‌کند. اگر می‌خواهیم در کسب‌وکار و زندگی پیشرفت کنیم، نباید از سرمایه‌گذاری بر روی خودمان غافل شویم. 

2- هیچ‌گاه در کسب‌وکاری که شناختی از آن ندارید، وارد نشوید.

 از روش تجارت وارن بافت یاد می‌گیریم که فقط در کسب‌وکارهایی سرمایه‌گذاری کنیم که شناخت کافی از آن‌ها داریم و به خوبی آن صنعت را می‌شناسیم. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های سرمایه‌گذاران موفق داشتن شناخت کافی و عمیق نسبت به حوزه‌ای که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند است.
برای مثال وارن بافت در شرکت‌های حوزه فن‌آوری و رایانه سرمایه‌گذاری نمی‌کند، چون معتقد است این صنعت و نوع کار شرکت‌ها را به خوبی نمی‌شناسد. 

3- بزرگ‌ترین اشتباه سرمایه‌گذاران را مرتکب نشوید.

استراتژی سرمایه‌گذاری وارن بافت بلندمدت است و عمدتاً سهام شرکت‌هایی را خریداری می‌کند که برای مدت‌ها آن‌ها را نگهداری می‌کند. از اشتباهات رایج افرادی که وارد سرمایه‌گذاری می‌شوند این است که با کوچک‌ترین تغییری در قیمت‌ها نسبت به فروش سهام خود اقدام می‌کنند. اگر می‌خواهیم از یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران دنیا الهام بگیریم، باید سعی کنیم که دید بلندمدت در سرمایه‌گذاری‌ها داشته باشیم و با نواسانات بازار دچار نوسان نشویم. 

اگر می‌خواهید سرمایه‌گذار موفقی شوید، لازم است که صبور باشید.

 

جملات و سحنان معروف وارن بافت

1- امروز اگر کسی در سایه نشسته است، به خاطر این است که کسی درختی را مدت‌ها پیش کاشته است.

2- اگر راهی پیدا نکنید که بتوانید هنگام خوابیدن هم پول در بیاورید، شما باید تا وقتی که زنده هستید کار کنید.

3- قیمت چیزی است که شما پرداخت می‌کنید، ارزش چیزی است که شما به دست می آورید.

4- همیشه می‌دانستم که می‌خواهم ثروتمند باشم و حتی یک لحضه هم به این خواسته خود شک نکردم.

5- زمانی که دیگران حریص هستند، ترسو باشید و زمانی که دیگران ترسو هستند، حریص.

6- اگر چیزی را بخری که به آن احتیاج نداری، به زودی مجبور می‌شوی چیزهایی را بفروشی که به آن‌ها نیاز داشته‌ای.

7- تفاوت بین افراد موفق و افراد واقعاً موفق آن جاست که افراد واقعاً موفق تقریباً به همه چیز نه می‌گویند.

8- تفاوت بین کسی که هستید با کسی که می‌خواهید باشید را کاری که انجام می‌دهید، مشخص می‌کند.

9- من اولین سرمایه‌گذاری‌ام را در سن 11سالگی انجام دادم. تا آن موقع داشتم زندگی‌ام را تلف می‌کردم.

10- اگر تنها 1% انسان‌ها خوش‌شانس باشند، ما حتماً خود را در 99% باقی‌مانده قرار می‌دهیم.

11- فقط چیزی را بخریدکه اگر بازار 10 سال بسته شد، ناراحت نباشید.

12- سرمایه‌گذاری روی خودتان بهترین کاری است که می‌توانید انجام دهید. توانایی‌های شما چیزی است که نمی‌تواند از شما گرفته شود. شما می‌توانید هر کاری را انجام دهید، اما اگر توانایی‌تان را گسترش دهید، یک دارایی فوق‌العاده ارزشمند خواهید داشت که 10 ها برابر به سمت شما بر می‌گردد.

13- قانون اول، هرگز پول از دست ندهید. قانون دوم، قانون اول را فراموش نکنید.

14- پرسودترین سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاری روی خودتان است.

15- بهتر است با افرادی معاشرت داشته باشی که بهتر از خودت هستند.

16- لازم نیست که باهوش‌تر از دیگران باشیم، کافیست از سایرین انضباط و مداومت بیشتری داشته باشیم.

17- شما نمی‌توانید یک معامله خوب با یک آدم بد داشته باشید.

18- اگر تجارت یک شرکت خوب عمل کند، به دنبال آن سهام شرکت نیز از آن پیروی می‌کند.

19- برای به دست آوردن شهرت به 20 سال زمان نیاز دارید و برای تخریب آن تنها 5 دقیقه زمان لازم است.

20- بسیار بهتر است یک شرکت شگفت‌انگیز را با یک قیمت منصفانه بخرید، تا این که یک شرکت منصفانه را به قیمت شگفت‌انگیز.

21- زمان، دشمن تجارت ضعیف و دوست تجارت قوی است. چنانچه شما 20 الی 25% سود از سرمایه خویش به دست آورید، زمان دوست شماست، اما اگر بازده تجارت شما پایین بود، زمان دشمن شماست.

22- برای آن‌که نتایج خارق‌العاده‌ای ایجاد کنید، نیازی نیست که کارهای خارق‌العاده انجام دهید.

23- فرصت‌ها به ندرت پیش می‌آیند. زمانی که باران طلا می‌بارد، ظرف بزرگی بردارید.

24- سرمایه‌گذاری موفقیت‌آمیز نیاز به وقت، نظم و صبر دارد. مهم نیست که چقدر استعداد یا تلاش می‌کنید، بعضی کارها وقت می‌خواهند.

25- در زندگی فقط باید چند تا کار را درست انجام بدهید تا کمی کار غلط انجام ندهید.

26- بازار کوتاه‌مدت مانند زندان است و مکان امنی ندارد و کار در این بازار کودکانه است.

27- دانش، دو دشمن ثروت‌اندوزی را مغلوب می‌کند: ترس و ریسک.

28- اگر در چاله‌ای باشی، مهم‌ترین کار این است که از کندن دست بکشی.

29- فکر کنید در قایقی زندگی می‌کنید که دائماً سوراخ می‌شود. اگر انرژی‌تان را صرف پریدن در قایق دیگری کنید، بهتر است تا این‌که بخواهید آن انرژی را صرف درزگیری سوراخ‌ها بکنید.

30- عادت سرمایه‌گذاری، عادت تلف کردن پول را از بین می‌برد. سرمایه‌گذاری شاخص و نشانه منش و شخصیت است، زیرا با احساس هدفمندی و توانایی شخص برای اداره امور خود در ارتباط است.

31- هرگز در کسب‌وکاری که آن را درک نمی‌کنید، سرمایه‌گذاری نکنید.

32- مردم جذب سهام‌هایی می‌شوند که دیگران آن را می‌خواهند، اما باید به دنبال سهامی باشید که کسی آن را نمی‌خواهد. نمی‌توانید چیزی را که همه به دنبال آن هستند بخرید و بخواهید خوب عمل کند.

33- یکی از دارایی‌های مهم و پایدار انسان آموزش است.

34- آن‌چه را که از خرج‌کردن باقی می‌ماند، نباید پس انداز کرد، بلکه آن چیزی را که بعد از پس‌انداز کردن باقی می‌ماند، می‌توان خرج کرد.

35- سرمایه‌گذار موفق برای اشتیاق و کامیابی خود سرمایه‌گذاری می‌کند، نه برای پول.

36- صداقت هدیه گرانی است. هرگز آن را از انسان‌های سطح پایین انتظار نداشته باشید.

37- زندگی دارای 2 قانون است 1- هیچ وقت کم نیار 2- هیچ وقت قانون شماره 1 را فراموش نکن.

38- من دنبال این نیستم که از روی موانع 2 متری بپرم، در عوض دنبال یک مانع 30 سانتی‌متری هستم تا بتوانم رویش پا بگذارم و بالاتر بروم.

39- مراقب افرادی که فرمول‌های عجیب و غریب ارائه می‌کنند، باشید.

40- از وام‌های بانکی دوری کنید و روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید و همواره به یاد داشته باشید که پول، انسان‌ها را خلق نمی‌کند، بلکه انسان‌ها هستند که پول را خلق می‌کنند.

41- ریسک کنید، اگر موفق بشوید خوشحال می‌شوید، اگر شکست بخورید، عاقل می‌شوید.

42- تمام اولویت‌های‌تان را فهرست کنید، سه تای اول را نگه دارید، بقیه را دور بریزید.

43- چنان‌چه تمامی تجارت و آینده تجاری را بشناسید، به ندرت به این روش روی می‌آورید. آسیب‌پذیرترین تجارت آن است که در آن سرمایه‌گذاران به امنیت زیادی نیازمند باشند.

44- وقتی جزر و مد تمام می‌شود، مشخص می‌شود که چه کسی برهنه شنا می‌کند.

45- بورس محل انتقال ثروت از افراد عجول به افراد صبور است.

46- در جستجوی آدم‌ها برای استخدام 3 ویژگی را مدنظر قرار دهید: صداقت، هوش، انرژی. اگر اولی را نداشتند، دو ویژگی دیگرشان شما را نابود خواهد کرد.

47- هیچ‌گاه عمق یک رودخانه را با دو پا آزمایش نکنید.

48- سعی کنید با افرادی بهتر از خودتان وقت بگذارید. با این کار به مرور زمان رفتار شما نیز پیشرفت خواهد کرد.

مالک شرکت برکشایر هاتاوی

ده قانون موفقیت وارن بافت

1- کارمورد علاقت را پیدا کن.

2- عاقلانه استخدام کن.

3- برایت مهم نباشد دیگران چه فکری می‌کنند.

4- بخوان، بخوان، بخوان.

5- حاشیه امن داشته باش.

6- مزیت غیر قابل رقابت داشته باش.

7- برای خودت برنامه‌ریزی کن.

8- همیشه در حال رقابت باش.

9- مدل موفقیت داشته باش.

10- عشق بدون شرط.

 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha
پربیننده ترین مطالب