ریسک عاقلانه

همراهان عزیز سلام

روزی جهت خرید، اتومبیلم را پارک کرده و پیاده شدم. در حال حرکت به سمت مغازه، متوجه لغزندگی کف پیاده رو شده و با دقت از آنجا عبور کردم

چند ثانیه بعد صدایی توجهم را جلب کرد. به پشت سرم نگاه کردم، دیدم فردی همانجا زمین خورده و در حال بلند شدن بود. او در حال غر زدن به زمین و زمان بود و من در حال فکر کردن به این موضوع که چرا بعضی‌ها این‌قدر حواس پرتند. تازه پس از ایجاد مشکل، تقصیر را به گردن افراد یا شرایط می‌اندازنند که شعری طنز گونه در ذهنم شکل گرفت:

پا تو جای سر نذار       اگر می‌ذاری شل نذار😄

چه بسیار افرادی که در اثر بی‌دقتی و سهل‌انگاری چندین بار در زندگی دچار زمین‌خوردگی می‌شوند و بعد از آن کلأ بلندپروازی را کنار گذاشته و به خزیدن در زمین زندگی بسنده می‌کنند.

این‌ها غافلند از اینکه ریسک کردن و بلندپروازی که یکی از صفات انسانی است، باید کاملأ عاقلانه باشد.

همان‌گونه که یک کوهنورد با ابزاری قوی و با دقت فراوان اقدام به بالارفتن از بلندترین قله‌ها می‌کند.

به عنوان یک انسان، هرگز آرزوهایتان را کوچک نکنید و خودتان را ارزان نفروشید، اما یادتان هم باشد که به دست آوردن آرزوهای بزرگ، نیاز به پرداخت بهای بیشتری دارد. برای گران فروختن خود باید لیاقت کسب کنید.

هر آرزویی که دارید، زمانی به سراغ شما می‌آید که "لایق آن باشید" و زمانی لایق آن می‌شوید که در ذهن‌تان آن را آفریده باشید و با تمام وجود باورش کنید.

همان‌گونه که در برابر مکان‌های لغزنده باید پای‌تان را شل و بی‌دقت روی آن نگذارید، در کار و زندگی نیز در برابر موقعیت‌هایی که اطمینان ندارید، انجامش ندهید.

ولی اگر ارزش "ریسک" را دارد، اول زیر پایتان را محکم کنید و با دقت وارد آن شوید، در عین حال مراقب باشید. احتیاط بیش از حد، ترس می‌آورد که دشمن شماره یک موفقیت است.

در برخورد با مسائل، جنگجو باشید و آنها را حل کنید، نه اینکه خودتان را کنار بکشید، چرا که روح انسان در مبارزه متعالی می‌شود نه در سکون  پس زیاد  "ریسک" کنید، اما ریسک عاقلانه، نه جاهلانه!

به امید مفید و مؤثر بودن‌تان برای جامعه و سربلندی‌تان در دو جهان

شاد و پرتوان باشید

مرتضی احمدی‌منش

 

 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha